Умно управление на боклука

  • Reading time:5 минути за четене
Ирена Минчева, управител на Сорико ООД, за "Стойността на успеха" пред списание Forbes

Какво е виждането ви за умното управление на боклука?

Да няма боклук! В нашата компания гледаме на него като на суровина. „Умно“ е да не заравя­ме отпадъците, а да ги оползотворяваме, защо­то това ни носи ползи – екологични, материални, финансови и много други. Политиката ни е да доведем всеки елемент до рециклиране, да опти­мизираме всеки процес така, че да минимализира­ме вредното въздействие върху околната среда. Всеки човек би желал да живее в по-чиста среда, а оползотворяването на отпадъците е начинът това да се случи. Нашата роля е да насърчим хо­рата да рециклират. Добър и устойчив модел съз­даваме чрез партньорствата си с търговските обекти. Там обособяваме пунктове за приемане на опаковки и след това ги отвеждаме обратно по пътя им към икономиката. На места се из­ползва бартерният принцип. Например срещу ко­личеството рециклирани материали получавате отстъпка в обекта, безплатна вода и т.н. В ос­новата на концепцията ни е да стимулираме хо­рата чрез получаване на лична облага.

Какво накара баща ви, който през 1993 г. основава транспортна компания, да я трансформира в семейна компания за услуги, свързани с отпадъци?

Визията му за бъдещето… това, че „Докато има хора на тази земя, ще има и боклук“, т.е. ще имаме работа винаги. Извън кръга на шегата, нашата компания е една от първите частни в страната в този сектор. Баща ми е визионер и мисля, че това го е подтикнало.

Как превърнахте СОРИКО в иноватор?

Винаги сме били такива. Още в началото, когато компанията се е специализирала в сферата на ко­муналните услуги, е разполагала със западна техни­ка и съдове за отпадъци, които не са били типич­ни по това време в България. И така години след това, показахме и внедрихме системи за подземни контейнери. Реализирахме първия проект за подземни контейнери в град Нова Загора, благодарение на г-н Николай Грозев, който като кмет на Нова Загора пръв прояви интерес. Стремежът ни е да придаваме високо качество на услугите си и да работим в полза на потребителите, което само по себе си ни води към иновации. Щастливи сме, че в нас партньорите ни намират доверие и ни дават възможност да осъществяваме проектите си.

Какво e най-важното за вас в международните проекти?

Различно е. Когато говорим за техниката, която внасяме и произвеждаме – това е опитът, който получаваме. По-голямата част от държавите в Европа са много развити по отношение на упра­влението на отпадъците. България има голям потенциал да се приложат много от технологи­ите, но до известна степен сегашното законода­телство прави това невъзможно. Радвам се, че все пак успяхме да намерим ниша, чрез която да внедряваме част от иновациите в управлението на отпадъци. По отношение на услугите, свър­зани със сметосъбиране и сметоизвозване, има­хме възможност да приложим на практика опита си в Ливан. Там изградихме цялостна стратегия по управление на отпадъците – от мястото им на образуване до начина им на преработка. Също така създадохме проект за постепенно внедрява­не на система за разделно събиране на отпадъци­те. Надявам се един ден да имаме възможност да реализираме такъв проект и в България. Няма нищо по-хубаво от това да направиш нещо ценно за дома си.

Какви технологии от Запада прилагате?

С времето по естествен начин разширихме дей­ностите си. Започнахме внос на внимателно отбрани продукти с доказано качество и висок стандарт. Почти десет години представляваме един сред най-добрите италиански производите­ли на надстройки за комунална техника. Пазарът в България е труден, но с времето и начина ни на работа се доказахме като коректен и надеж­ден партньор. По-късно стартирахме собстве­но производство на подземните контейнери по западен модел. Продължаваме да се развиваме, скоро закупихме нов патент. Тази година пред­стои представяне на новите ни модели.

Какво ви насочи към производство на контей­нерите?

Необходимостта от намаляване на крайната цена. Производството на подземни контейнери в България струва два пъти по-малко от вноса. Друга причина е, че дава възможност на проду­кта да бъде създаден спрямо необходимостта на нашия пазар и да бъде адаптивен спрямо всеки клиент. Радвам се, че успяваме да правим износ и в близки региони.

Как действа системата за подземни контейнери и какви са ефектите от нея?

Всъщност няма нищо сложно – отпадъците се събират в съдове, които са разположени в шахти под земята. Това ограничава разпиляването на отпадъци около контейнерите, лошите миризми, достъпа на хора и животни до отпадъка, също така може да ограничи и изхвърлянето на едро­габаритни отпадъци в тях. Разполагането им на пешеходни зони с голям човекопоток създава ес­тетически добра атмосфера, а в същото време удовлетворява необходимостта от голям ка­пацитет на съда за отпадък.

Системата дава различни възможности – за измерване на инди­видуалното количество изхвърлен отпадък от потребителите, отчитане на запълняемостта на контейнера, ограничен достъп и други според нуждите. Предлагаме мобилно приложение, което позволява при индикация на някакъв проблем по­требителят да сигнализира и да проследи за от­страняването му. Така гражданите също са част от контрола, а приложението намалява админи­стративните процеси. Моделите, които предла­гаме, не изискват закупуване на нова техника за обслужването им, а инсталираме различни аксесо­ари към стандартните камиони за извозване на отпадъци. Така инвестициите са по-малки, а в съ­щото време даваме възможност да се оптимизи­рат разходите за персонал, което е ключово за финансовия резултат.

Как определяте стойността на успеха си като лидер?

Не бих дала оценка за успеха ми като лидер, но определено вече знам стойността на успеха. Той изисква време, понякога разочарования, много труд, упорство и амбиция. В моя случай и вдъхно­вение – така реализирам повечето си проекти. Разбрах със сигурност, че успехът не се измерва с финансов показател. Успех е екипът, с който работя, изградените партньорства, уважението в бранша, доверието в думата ми. Фактът, че чрез услугите, които извършваме, допринасяме за опазване на околната среда, ме мотивира всеки ден. Да дадеш стойност на обществото чрез ра­ботата си е това, което си заслужава.

Какво движи „СОРИКО“ в мисията за по-чиста България?

Да запазим природата чиста, защото утре за­виси от нас!“ – слоганът на компанията, който точно обяснява към какво се стремим.

към статията във Forbes България

"Няма нищо по-красиво от това, някой да се стреми по всякакъв начин да прави живота по-красив за другите. Затова Forbes избра да представи 40 изявени жени в различни сфери на българския бизнес, които споделят своите постижения и измерват успеха си с това, което са направили за хората и обществото. " - списание FORBES BULGARIA

Може да прочетете още за ...
Капачки за бъдеще, подарена от Сорико ООД на ДГ Тракийче

Денят на Земята в ДГ Тракийче, гр. Нова Загора

Децата от ДГ „Тракийче“ в Нова Загора вече знаят, че Земята е общия ни дом.
Книгата на Роб Грийнфийлд „Бъди промяната“

"Бъди промяната" от Роб Грийнфийлд

Ние от „Сорико“ приехме като лична кауза идеята да помогнем за издаването на книгата на Роб Грийнфийлд „Бъди промяната“ в...
Снимка на Ивайло Попов
Ивайло Попов